HÅNDBOLD

1. kamp for Hammels U14 Drenge Elite

10. oktober 2009, kl. 14:53, Jens Rask


Hammel GF - Viby IF 16-37



Hallen var næsten helt fyldt , og det gav drengene en rigtig god opbakning.

Fra starten var vi oppe i højeste gear og med en skæv 5-1 hvor en er ude og stresse deres bedste spiller, kom der en del fejl fra deres side og i starten følger vi godt med til stillingen 7-8, her tænker jeg på tålmodigheden i angrebet .Vores største problem bliver fysikken. men vi møder også et hold som er meget større end vores. Ved pausen står der 8-15.

Vi starter 2 halvleg rigtigt godt og følger med til 12-19, der mangler 14 min. dem taber vi 4-18 mest fordi vi skifter ud og her begynder vi at spille boldene hen til dem og de løber contra, så derfor kommer vi til kort i den sidste ende.vi taber kun 37-16.

Heldigvis kan vi kigge hinanden i øjnene efter kampen og sige at vi gjorde det vi kunne. Her tænker jeg på de næste kampe, det er her at vi kan få points så det ser godt ud.

Dagens målscorer.

Niels 4
Andreas 2
Søren D 2
Søren S 2
Thomas J 2
Kasper 2
Oliver 1
Thomas P 1.

Hilsen træneren for U14 drenge

PrintvenligSitemap

LÆS HGF NYT:

August 2010




Læs den her